Yazılarımız

Asistan Akademi

YÖNETİCİ ASİSTANLIĞI İŞ TANIMI

Yönetici asistanının bilinenden çok daha fazla sorumluluğu vardır. Yöneticisinin sağ kolu olan asistan, her işini takip ederken belli bir donanıma sahip olmalı pek tabi. Yönetici asistanı, öyle önemli bir hal aldı ki gizli patron gibi! Yönetici asistanlığı eğitimleri sayesinde artık yönetici asistanı olmak çok daha kolay bir hal aldı.

Özel eğitim kurumlarında görülen eğitimin ardından kişi kendisini geliştirmeye devam etmelidir. Eğitim süresinin tamamlanmasının ardından özellikle kurumsal firmalar kişilerle çalışırlar. Yönetici Asistanlığı İş İlanlarında, kişilerin eğitim durumları dikkate alınırken yabancı dil bilinmesi de oldukça önemlidir. En yaygın dil olan İngilizcenin yanı sıra yabancı firmalar sayesinde bilinmesi gereken alternatif dil yelpazesi gün geçtikçe büyümekte.

Yönetici asistanlığında profesyonel olmak ve bu işten iyi bir maaş getirisi elde etmek isteyen bireyler her geçen gün bildiklerine yenilerini ekleyerek kendilerini geliştirmelidir. Yönetici asistanlığı iş ilanları ve iş imkânları genel olarak yönetim, idari ve ofis personeli gibi bölümlerin altında yer alır.

İş ararken daha kapsamlı bir arama yapmak ve daha verimli bir sonuç elde edebilmek için asistan, müdür sekreteri, üst düzey yönetici asistanı, büro memuru ve bölüm sekreteri gibi kelimelerle arama yapılabilir.

Yönetici Asistanı Görev Tanımı

Yönetimde verimliliğe en üst düzey katkı sağlayan üst düzey yönetici asistanı iş yerlerinde büro hizmetlerini yönetim fonksiyonlarına göre uyarlar. Aynı zamanda yöneticinin çalışmalarını etkili bir şekilde destekler.

Yönetici Asistanlığı İş Tanımı

İşletme fonksiyonlarını harekete geçirecek çalışmaları düzenlemekten ve yürütmekten sorumludur. İş yerlerinde önemli bir varlık ve gelişme etkeni olan yönetici asistanlarının çalıştıkları bürolarda yerine getirmek zorunda oldukları bazı yönetici asistanı görevleri vardır. Bunları açıklamak istersek şöyle sıralayabiliriz; öncelikle asistanın konuşma üslubu, görgü ve nezaket kurallarına çok dikkat etmesi gerekir.

Telefon görüşmelerinde hitaplara dikkat edilmeli, konuşmalar kısa, net ve amaca uygun tutulmalıdır. Şöyle ki konuşma karşı tarafça uzun tutuluyorsa asistan nezaketsizlik yapmadan ses tonuyla bunu belli ederek konuşmayı bitirmelidir. Bir diğer önemli husus ise yöneticinin zamanını en etkin kullanmasını sağlamaktır.

Yöneticiyle görüşmesi gerekenler için uygun saatlerde randevular düzenlenmeli, iptali halinde bildirilmelidir. Plansız görüşmelerin yapılmaması için bütün ziyaretçiler uygun zaman dilimlerinde yöneticiyle görüşmek için kaydedilmelidir . Yönetici asistanı, gelen ziyaretçilerde iyi ve olumlu izlenimler bırakabilmek için ziyaretçileri güler yüzlü ve aynı zamanda şık, temiz karşılamalıdır.

Yönetici Asistanının Genel Kurum Yönetiminde Sağladığı Avantajlar

Yöneticinin tam anlamıyla sağlık kolu olan asistanı gerekli olduğunda yapılacak seyahat ile ilgili düzenlemeleri yapmalı , iş yeri evraklarına yönelik dosya ve arşiv düzenlemesine dikkat etmelidir. Günümüzde artık büroların ve yöneticilerin olmazsa olmazı olan yönetici asistanlarının yapması gerekenler sanıldığı kadar az ve kolay değildir.

Her yönden kendini geliştirmiş, ifade kabiliyeti ve diksiyonu düzgün olmak zorunda olan bu gizli yöneticiler her şeyden önce oldukça dikkatli davranmalı, eksiklik, ihmalkârlık ve hatalarla gelişime katkı sağlaması gerekirken zarar vermemelidir. Yönetici asistanı düzene önem vermeli ve yöneticinin yoğun zamanını en verimli kullanabileceği şekilde planlamalıdır.

Yönetici Asistanı Maaşları: Özel sektör ve kamuda gelir durumu

Büyük bir sorumlulukla oldukça fazla işi aynı anda yürütmesi gereken yönetici asistanı ne kadar maaş alır? Yeni mezun olan bir yönetici asistanı adayının küçük ölçekli işletmelerde deneyim kazanma süreci olabilir. Kazanılan deneyimin ardından asistanda kendini geliştirerek büyük ölçekli firmalarda çalışmaya başlayıp maaşını oldukça yükseltebilir. Yönetici asistanı deneyim sürecini kısa tutarak geçtiği daha büyük ölçekli işletme daha memnun edici maaş miktarlarına çalışabilir.

Maaşlar Sektöre Göre Değişiklik Gösteriyor

Bölümden mezun olup KPSS ile atananlar daha yüksek miktarlarda maaş alırken maaş miktarları farklı özelliklere göre de değişiklik göstermektedir. Devlet kurumunda değil de özel kurumda çalışanlarsa asgari ücret almaktadır. Daha fazla maaş için ise kişi kendini geliştirmelidir.

PAYLAŞ

 ASİSTAN AKADEMİ